herb   mariampol logo 01     mbm m
Strona poświęcona jest pamięci Kresów Wschodnich - miasta Mariampol w byłym powiecie stanisławowskim, obecnie w rejonie halickim, jego byłych i obecnych mieszkańców.
Text Size

ODPUST 2022

Szanowni Państwo, Członkowie Stowarzyszenia, drodzy Mariampolanie i Przyjaciele Mariampola. Informuję, że tegoroczna uroczystość ODPUSTOWA odbędzie się w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu w dniu 11  września 2022 r. o godz. 12.00

Stanisław Dorosz.

 

WIELKANOC 2022

 

Radosnych świąt Wielkiej Nocy, pełnych miłości i nadziei, a także wielu okazji do miłych spotkań w gronie najbliższych

życzy

Stanisław Dorosz

 

 

Zmarł ks. prałat Stanisław Pawlaczek

W dniu dzisiejszym tj 15.12.2021 r. zmarł ks. prałat Stanisław  Pawlaczek, długoletni proboszcz parafii NMP we Wrocławiu na Piasku.
Wielki czciciel i kustosz naszego obrazu mariampolskiego, organizator pielgrzymek do Mariampola, człowiek wielkiego serca.
Stanisław Dorosz
 

Msza św. pogrzebowa będzie celebrowana w czwartek 23 grudnia o 11.00 w katedrze wrocławskiej. Przewodniczyć jej będzie abp Józef Kupny.

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi złożenie ciała na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. O. Bujwida we Wrocławiu.

Dzień wcześniej, w środę 22 grudnia, odprawione zostaną Msze św. w kościele pw. NMP na Piasku: o 18.00 Eucharystia parafialna, o 19.15 w rycie trydenckim. Wiadomość pochodzi z-wroclaw.gosc.pl

ODPUST 2021

Szanowni Państwo, Członkowie Stowarzyszenia, drodzy Mariampolanie i Przyjaciele Mariampola. Informuję, że tegoroczna uroczystość ODPUSTOWA odbędzie się w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu w dniu 12 września 2021r. o godz. 12.00 Stanisław Dorosz

Wielkanoc 2021

                                                                         Prezenty na Wielkanoc od pracodawcy | Blog Gratka.pl

 

W ten trudny czas,

w ten dziwny czas: wiary, nadziei i miłości

Z okazji Świąt Wielkanocnych

życzy

Stanisław Dorosz

Zmarł Józef Tomczak

                                                                                                                                                                                                         Opole.28.12.2020 r.

 

 

                                      Szanowni Mariampolanie i Przyjaciele Mariampola.

 

 W dniu 16.12.2020 r. zmarł Józef Tomczak (Ko..r), nasz przyjaciel i kolega. Uczestniczył w kilku pielgrzymkach do Mariampola jak również brał udział w uroczystościach odpustowych we Wrocławiu. W uroczystości pogrzebowej udział wzięła delegacja z Głubczyc.

Żegnamy Cię Józku, pozostaniesz w naszej pamięci jako serdeczny przyjaciel.

 

Stanisław Dorosz

Zmarł Wołodymyr Hołowczak

                                                                                                                                                                                             Opole.02.12.2020 r.

 

 

  Szanowni Mariampolanie i Przyjaciele Mariampola

 

 W Mariampolu (Wodnikach)  zmarł były wójt Mariampola Wołodymyr Hołowczak. Wołodymyr (Wołodia)  był wójtem, który w 1995 roku oficjalnie nas pielgrzymów powitał podczas pierwszej pielgrzymki do Mariampola. Przyjeżdżał też  do Wrocławia na uroczystości odpustowe.

Niech pozostanie w naszej pamięci jako życzliwy i przyjazny człowiek.

 

Stanisław Dorosz

Odpust- Wrocław 2020

Relacja z odpustu parafialnego

ku czci NMP Zwycięskiej z Mariampola

w niedzielę 13 września 2020r..

Tegorocznej uroczystości odpustowej organizatorzy nadali szczególnie podniosły charakter.  W zaraniu przygotowań nikt nie spodziewał się, że dodatkowym utrudnieniem mogą być obostrzenia sanitarne podyktowane  pandemią wirusa (cowid 19). Jednakowoż rodziny Mariampolskie, Wrocławianie w tym trudnym czasie nie zapomnieli o święcie swojej patronki. Niestety zabrakło pielgrzymki z Ukrainy pod wodzą grekokatolickiego księdza proboszcza Romana Dziubaka z Mariampola, który w minionych latach przyjeżdżał z swoimi parafianami oraz wiernymi z Halicza Lwowa i Stanisławowa.                                                                                                            W dniu odpustu parafialnego uroczystą Mszę świętą z okazji 100 rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami oraz 337 rocznicy bitwy pod Wiedniem przewodniczył J. E. ks. Bp. Andrzej Siemieniewski z udziałem Wikariusza generalnego ks. kanonika  Adama Łuźniaka, ks. profesora Michała Czajkowskiego, naszego emerytowanego byłego kustosza Sanktuarium M.B. Mariampolskiej ks. Stanisława Pawlaczka, licznych księży z dekanatu oraz gospodarza i obecnego kustosza ks. Grzegorza Michalskiego. W wygłoszonej homilii ks. biskup powołując się na słowa ewangelii - czcicieli cudownego obrazu Matki Boskiej Mariampolskiej obdarował tytułem dziedziców.  „A bycie dziedzicem to nie tylko zaszczyty, bogactwo i sława to poważny obowiązek  i odpowiedzialność za swoich poddanych współbraci”. To mocne słowa jakże aktualne w dzisiejszym czasie. Oby nam się udało przekazać dziedzictwo czci dla Matki z Mariampola,  zapoczątkowane w hołdzie odebranych łask przez hetmana koronnego Stefana Jabłonowskiego, naszym wnukom.  W tym miejscu przywołam słowa Mariampolanina z drugiego pokolenia, który powiedział:  „ to nic że byliśmy biedni, ale Mariampolska  historia, tradycja, patronat Matki Bożej, szczególnie nas ubogacają, to zaszczyt  mieć takie korzenie”.   Prawda- my Mariampolanie za sprawą cudownego obrazu mamy mocne podstawy do budowania dziedzictwa i tożsamości rodzinnej tak istotnej tu i teraz.                                                                                                           W czasie uroczystej sumy odpustowej był wystawiony oryginał cudownego Obrazu M.B. Mariampolskiej. Dla utrwalenia w pamięci kultu Matki Bożej  wcześniej zwanym Hetmańską, Zwycięską, Naddniestrzańską, Mariampolską  historyczna grupa rekonstrukcyjna z Wrocławia pod kierownictwem pana Piotra Golika,  głównego pomysłodawcy i inicjatora dziękczynnej oprawy, ubogacającej liturgię uroczystości odpustowej, podczas ofiarowania przed Wizerunkiem Maryi, złożone zostały wota w postaci repliki szabli wiedeńskiej z 1683 r. i szabli ułańskiej z 1920r. wraz z ryngrafem. Ufundowane wota rekonstruktorów  zawisną pod obrazem M.B. Mariampolskiej.  Należy podkreślić, że powyższe  vota ufundowane zostały  z własnych środków pomysłodawcy. W uroczystości odpustowej był też obecny poczet sztandarowy Solidarności Dolnośląskiej.

     W zakończeniu gospodarz  parafii  ks. Grzegorz Michalski dziękując celebransom, przybyłym pielgrzymom,parafianom, rekonstrutorom, a zarazem fundatorom, szczególnie serdecznymi podziękowaniami obdarzył byłego kustosza sanktuarium maryjnego ks. Stanisława Pawlaczka, który tę godność przyjął po objęciu parafii. A po drodze nie brakowało ks. Stanisławowi  trudów chociażby jak zabiegi z uzupełnieniem skradzionej szaty, z całym oddaniem i poświęceniem kierowanie pracami renowacyjnymi świątyni na tak podniosłą uroczystość jak koronacja obrazu, organizacja obchodów koronacyjnych z wcześniej wydanymi publikacjami przedkoronacyjnymi. Osobnym rozdziałem działalności obecnego tu z nami ks. Stanisława jest nawiązanie żywych kontaktów z parafią grekokatolicką i jej proboszczem Romanem z miejsca pochodzenia obrazu czyli z Mariampolem.  W trakcie pielgrzymek  zawiązały się nowe przyjaźnie między między Mariampolanami , ich potomkami  z kraju i Mariampola.

    Po mszy pielgrzymi w okrojonym składzie spowodowanym pandemią przed powrotem do swoich domów tradycyjnie spotkali się na kawie i żegnali się z nadzieją  ponownego spotkania się w przyszłym roku w szerszym gronie.

                                                                                         Józef Tomczak