herb   mariampol logo 01     mbm m
Strona poświęcona jest pamięci Kresów Wschodnich - miasta Mariampol w byłym powiecie stanisławowskim, obecnie w rejonie halickim, jego byłych i obecnych mieszkańców.
Text Size

                                                                                                                      Opole. 12. 08. 2018

 

                                                            Szanowni Państwo,                                                                                

           Członkowie Stowarzyszenia, drodzy Mariampolanie i Przyjaciele Mariampola.                                                              

           Tegoroczna 24 pielgrzymka do Mariampola odbyła się w dniach od 21-29 czerwca.                                            

          
Wyjazd nastąpił 21 czerwca 2018 (czwartek) autokarem z Wrocławia z przyjazdem do Mariampola 22 czerwca przed południem po mszy świętej w Katedrze we Lwowie. Grupa podróżująca autokarem liczyła 14 osób oraz indywidualnie 3 samochody osobowe, dwa państwa Tomczaków  z Głubczyc oraz my (w tym roku jechaliśmy samochodem)  razem w samochodach 9 osób. W sobotę  23 czerwca wyjazd do Stanisławowa, wymiana walut, dokonanie niezbędnych zakupów oraz zwiedzanie miasta. Powrót po południu do Mariampola.

W sobotnie popołudnie rozpoczęła się uroczystość na Placu Maryjnym z udziałem miejscowej ludności oraz przybyłych pielgrzymów z okolicy.

W niedzielę na uroczystość religijną przybył arcybiskup greckokatolicki  Wołodymyr z diecezji stanisławowskiej. Po południu czas wolny, zwiedzanie Mariampola (my zaproszeni byliśmy na otwarcie nowego domu byłego Wójta Gminy Mariampola Wołodymyra Hołowczaka do Wodnik.     Po południu jak co roku wspólna modlitwa przy grobowcu ks. M. Bosaka i wspólnej mogile pomordowanych mieszkańców Wołczkowa w marcu 1944 r.  i tych co zaginęli bez wieści pod Krzywą Górą. Wieczorem  poczęstunek zorganizowany przez mieszkańców Mariampola. Śpiewom i wspólnym opowieściom z udziałem mieszkańców Mariampola nie było końca.

 W poniedziałek 25 czerwca wyjazd do Halicza, udział w mszy św. w kościele rzymsko-katolickim z poświęceniem kopii obrazu mariampolskiego ufundowanego przez państwa Tomczaków                            z Głubczyc. Następnie wyjazd do Kołomyi i Zabłotowa. We wtorek zgodnie z programem wyjazd do Użhorodu i Mukaczewa na Zakarpaciu. My zrezygnowaliśmy z tego wyjazdu, bo znamy już te miejscowości, w zamian odwiedziliśmy ciocię w Dolinie k. Kałusza.                                                                      W środę- jak co roku wyjazd do sanktuarium w Bołszowcach i Dytiatyna (pomnik żołnierzy, uczestników walk z września 1920 roku). Po południu skorzystaliśmy z zaproszenia właściciela miejscowego baru  Romana Sowtusa i wspólnie z żoną i zaproszonymi gośćmi spędziliśmy popołudnie. W czwartek po mszy św. w cerkwi odprawionej przez ks. S. Pawlaczka z udziałem ks. Romana i pożegnaniem się z mieszkańcami Mariampola udaliśmy się w drogę powrotną.  Autokar do Lwowa, przymusowy postój (odpoczynek kierowcy), zwiedzanie miasta -a my samochodem      w kierunku granicy w Korczowej.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Przy tej okazji przypominam i zapraszam na ODPUST do Wrocławia w dniu 9 września 2018 r. godz. 10.30 ( rozpoczęcie mszy odpustowej bez zmiany godzin).

 

Stanisław Dorosz